مقایسه رنگ روغنی و اکریلیک

رنگ روغنی و رنگ اکریلیک از بهترین رنگ های ساختمانی برای بازسازی و زیباسازی داخل و خارج ساختمان ها هستند که هر یک دارای مزیتهای خاص خود میباشد. در ادامه به بررسی این دو نوع رنگ میپردازیم

مقایسه رنگ روغنی و اکریلیک
مقایسه رنگ روغنی و اکریلیک

برای نقاشی ساختمان سه نوع اصلی رنگ روغن ، لاتکس و اکریلیک در بازار موجود است و شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک برای اجرای پروژه نقاشی ساختمانی مورد نظر شما دارای ویژگیهای مناسبتری است. رنگ های اکریلیک روی تمام سطوح قابل اجرا هستند در حالی که رنگ روغنی یا آلکیدی ممکن است درخشش بیشتری داشته باشد. برای بهترین انتخاب شما باید تفاوت بین این دو را درک کنید.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک مشتقی از رنگ لاتکس پایه آب است که کاملاً از رزین های اکریلیک تشکیل شده است. رنگ اکریلیک یک پوشش محافظ در رنگبندی متنوع برای دیوارها می باشد و پس از کیورینگ به سرعت یک سطح ضد آب تشکیل می دهد. رنگ اکریلیک به آسانی رنگ لاتکس پایه آب پاکسازی می شود و همانند رنگ روغنی بادوام و مقاوم است.

رنگ اکریلیک با یک لایه پوشش ، به طیف گسترده ای از سطوح (با فرض اینکه به درستی آماده سازی شده باشند) مانند چوب ، پلاستیک ، فلزات و سنگ می چسبد. رنگ اکریلیک بسیار کشسان است ، قابلیت انبساط و انقباض دارد. با سالم نگه داشتن سطح و مقاومت در برابر رطوبت ، از لایه برداری سطوح جلوگیری می کند. رنگ اکریلیک همچنین در برابر کپک مقاوم است و دارای غشای سطحی قابل تنفس بوده و باعث می شود رطوبت بدون تاول زدن فیلم رنگ یا از بین رفتن چسبندگی آن از بافت رنگ خارج شود.

رنگ اکریلیک از ماندگاری رنگ بسیار خوبی برخوردار است و مقاومت بهتری در برابر نور خورشید و عناصر نسبت به رنگ روغن دارد. همچنین براقیت خود را طولانی تر از رنگ روغنی نگه می دارد.

رنگ های اکریلیک در برابر گرما، سرما و شرایط شدید آب و هوایی مقاومت بیشتری دارند و برای هر دو فضای داخلی و همچنین نمای بیرونی یک خانه یا هر فضای بیرونی انتخاب ارجح است.رنگ اکریلیک سریعتر از رنگ روغن و در عرض 2 ساعت خشک می شود و اجازه می دهد تا لایه دوم را 4-6 ساعت بعد استفاده کنید. بوی کمتری نسبت به رنگ روغن دارد و استفاده از آن را در فضاهای بسته آسان تر می کند و در دمای پایین تا 35 فارنهایت کاربرد دارد.
رنگ اکریلیک در مقایسه با رنگهای دیگر دارای چند اشکال است. رنگ اکریلیک کمی رد قلم مو را نشان می دهد. برای کاهش این اثر به مواد افزودنی رنگ مانند نرم کننده ها نیاز است.

رنگ روغنی

رنگ های آلکیدی روغنی هستند و به همین دلیل جلای نفیسی به سطوح می بخشد. اما ، بسیار سمی هستند و بنابراین باید از تماس نزدیک جلوگیری کرد. حتی بخرات حاصل از تبخیر حلال در رنگ روغنی بسیار مضر هستند. یکی از بهترین ویژگی های رنگ ها ی روغنی این است که در صورت رنگ آمیزی یک سطح بزرگ بهتر ترکیب می شوند و بنابراین برای یک پوشش بزرگ ترجیح داده می شوند.

قبل از رنگ آمیزی خانه ، انتخاب کیفیت در مورد رنگ ، تصمیم مهمی است. برای دستیابی به بهترین نتیجه نقاشی می توانید با ما تماس بگیرید و ما بیش از این خوشحال خواهیم شد که به سوالات شما در مورد انواع نقاشی بپردازیم ، اینکه چگونه بهترین را برای فضای داخلی و خارجی خانه خود انتخاب کنید.