رنگ دکوراتیو چیست؟

رنگ دکوراتیو یا نقاشی دکوراتیو شاخه ای از هنر معماری و دکوراسیون داخلی است که با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ ها و بکارگیری ابزارها و تکنیک های مختلف برای اجرای دکوراسیون یا ایجاد فضایی دلنشین و متناسب با کاربری فضا بکار میرود.

رنگ دکوراتیو چیست؟
رنگ دکوراتیو چیست؟

دکوراتیو چیست؟

دکوراتیو آمیزه ای از صنعت و هنر است که در قالب اشیا و اجسام ثابت و متحرک با رنگ بندی های روحبخش به محیط اطراف ما جان و انرژی می بخشد و یکی از تخصص های بسیار مهم در طراحی و رنگ آمیزی دکوراسیون است.

انواع هنر دکوراتیو

دکوراتیو؛ هنر تزیینی طراحی و خلق وسایلی با قابلیت مصرف در معماری دکوراتیو است.

دکوراتیو گرایش هایی چون نقاشی، خطاطی، مجسمه سازی و عکاسی را در بر می‌گیرد. اما در حوزه ی دکوراسیون داخلی از دو بخش دکوراسیون متحرک مانند مبل، لوستر، آباژور و دکوراسیون ثابت مانند شیشه، کاغذ دیواری، سنگ و سرامیک تشکیل می گردد.

در طراحی یک ساختمان با محیطی زیبا و مدرن در بسیاری از موارد هنر دکورتیو بکارگرفته می شوند از جمله:

در این مطلب بیشتر به مبحث رنگ دکوراتیو خواهیم پرداخت.

رنگ دکوراتیو

همانطور که می دانید رنگ ها تاثیر شگفت انگیزی بر روحیه و روان ما دارد. هم چنین خلق و خوی افراد در محیط های گوناگون متاثر از رنگ آن مکان ها می باشد.

به عنوان مثال

رنگ دکوراتیو طراحی داخلی و معماری ساختمان را متأثر می سازد. رنگ انتخاب شده باید با اجزا و فضاهای داخلی ساختمان هارمونی و هماهنگی داشته باشد. اصول استفاده از رنگ دکوراتیو نیازمند تخصص است. رنگ دکوراتیو برای سقف، دیوارها، گچ بری های دیوارها، کف و یک سری وسایل منزل یا محیط کار مانند زیر تلویزیونی، بوفه ها و غیره استفاده می گردد. ایجاد فضایی متناسب با خلق و خوی افراد موجب حس آرامش و امنیت و شادی می شود. یکی از معروفترین و پرکاربردترین رنگ های دکوراتیو انواع رنگ های اکریلیک می باشد.

مزایای رنگ دکوراتیو

همانطور که گفتیم نقاشی دکوراتیو نیازمند تخصص است. زیرا نقاشی دکوراتیو مسئله ای فراتر از یک رنگ آمیزی ساده و یکنواخت روی دیوار می باشد. در ادامه به برخی از انواع تکنیک های نقاشی دکوراتیو اشاره شده است

به این ترتیب می توان دریافت که رنگ های دکوراتیو برای اجرا نیاز به ابزارهای گوناگونی دارند